Vize Randevu ve Vize Başvuru İşlemleri

Avusturya Vize Başvuru İşlemleri

Avusturya Vizesi, konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu kurum üzerinden yapılmaktadır.

Kurum şahsi başvuru kabul etmektedir. Yalnız 12 yaş altı çocuklar için bu durum geçerli değildir. Evraklarını aile bireylerinden veya acenteler aracılığıyla teslimi gerçekleştirilebilir.

Parmak iziniz randevu gününüzde başvuru ofisinde sağlanmaktadır. Aynı gün evraklarınızı teslim edebilir ve parmak izinizi bırakabilirsiniz.

Vizeniz sonuçlandıktan sonra isteğe bağlı olarak kargo yolu ile pasaportunuz adresinize kargolanabilir.

E – Randevu Bize Ulaşın
Parmak İzi Vermek Zorunlu Mudur?

2014 Eylül ayından sonra yurtdışına çıkmış kişiler için parmak izi verme zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu tarihten önce yurtdışına çıkan ve ya çıkmamış kişiler parmak izlerini randevu gününde evrak teslimi esnasında verme zorunlulukları bulunmaktadır. Bundan dolayı evrakları bir başkası tarafından teslim edilemez. Şahsen başvuruda bulunmak zorundadır. Çocuklar için bu durum geçerli değildir. 12 yaş altı çocuklardan parmak izi alınmadığı için evraklarını bir başkası teslim edebilir.
Başvuru formunda meydana gelebiecek en ufak bir hata, sizin olumsuz değerlendirmenize neden olabilir. Seyahat sağlık sigortası 30.000 euro teminatlı olmalıdır. Seyahat sağlık sigortası başlama ve bitiş tarihleri önem teşkil etmektedir.

Uçak ve otel rezervasyonlarınız farklılık gösterir ise bu durumda sizin olumsuz değerlendirilmenize neden olabilir. Tam ve eksiksiz doldurulmuş evrak listeleri, sizin statünüze ve gideceğiniz ülkeye göre hazırlanmış olmalıdır. İnternet üzerinden araştırma yapan kimseler eksik ve hatalı evraklarla işlem sağlayabilir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

D tipi Ulusal Vize için randevu alma zorunluluğu bulunmaktadır. Randevu alınmadan işlem başlatılamaz. D tipi Ulusal Vize Avusturya konsoloslukları veya elçilikleri tarafından sağlanmaktadır. Yani başvurunuzu konsolosluk ve ya elçilikler aracılığıyla sağlarsınız. Şahsen başvuru zorunluluğu bulunmaktadır. Parmak izi ve evrak teslim işlemi, konsolosluklar tarafından randevu gününüzde sağlanır. Evraklarınızı teslim ettikten sonra Ulusal Vize sonuçlanma süresi evrak tesliminden itibaren 1 aylık süreyi kapsar. Randevunuzu 90 gün öncesinde almanız sizin işleminizi kolaylaştıracaktır. D tipi Ulusal Vizenin evrak listeleri ve yurtdışında kalım süresi C tipi Schengen Vizeden farklıdır. Süresiz oturum hakkına sahip olursunuz. D tipi vize türleri şunlardır; aile birleşimi, uzun süreli eğitim vizesi, çalışma vizesi ve oturum müsadesidir.