Vize Randevu ve Vize Başvuru İşlemleri

KONSOLOSLUK İŞLEMLERİ

Ulusal Vize belli bir seyahat amacına yönelik uzun süreli kalışlar için gerekli olan vize türüdür. Genelde 90 günlük, bazı durumlarda ise 1 yıllık bir süre için verilir. Ülkeye giriş yapılmasının ardından oturum izni (yasal ikamet statüsü) alınması gerekmektedir.

Başvurunun Hazırlanması

Ülkede uzun vadeli kalmaya dair planlarınız oluştuğunda, derhal başvurunuzu hazırlamaya başlayınız. Başvuru işleminin sonuçlanması birkaç ay sürebilmektedir. 

Başvuru için talep edilen ek belgeleri temin ederek, düzenleyiniz. Belge ve beyannamelerin eksik ibraz edilmesi, vize başvurunuzun reddedilmesine neden olabilir. Genelde bilgi notlarında belirtilen belgelerin başvuru esnasında ibraz edilmesi yeterlidir. Ancak gerek duyulması durumunda, Vize Bölümü tarafından başka belgeler de talep edilebilmektedir.

Vize Bölümlerine başvuruda bulunmadan önce 0850 6680101 Çağrı merkezi, Pazartesi – Cuma günleri arasında 09:00 – 12:30 ve 13:30 – 18:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Vize başvurunuzu gerçekleştirmek için Ülkenin dış temsilciliğine şahsen ve zamanında  müracat etmeniz gerekmektedir. Dış temsilcilik size seyahatinizle ilgili sorular yöneltir, fotoğraf ve parmak izi kayıtlarınızı alır. Vize Bölümü’ndeki görüşmeniz için Türkçe, Almanca veya İngilizce dillerinden birine hakim olmanız; belirtilen dilleri bilmediğiniz takdirde, görüşmenize bir tercüman eşliğinde gelmeniz gerekmektedir. Aksi durumda, başvurunuzu gerçekleştirmeniz mümkün olamayacaktır.

 

İşlem Süreci

Ülkenin dış temsilciliği başvurunuzu inceler ve ilgili kararları verir. Öncelikle başvurunuzun yasal koşulları yerine getirip getirmediğini araştırır. Bu işlem tüm evrakların eksiksiz teslim edilmesinin ardından, seyahat amacına bağlı olarak üç aya kadar, ender durumlarda ise daha uzun sürebilmektedir. Vize başvurunuz sonuçlandığında dış temsilcilik sizinle derhal irtibata geçecektir. Yasal olarak tanınan başvuru değerlendirme süreci devam ederken, vize başvurunuzun hangi aşamada olduğuna dair soruların cevaplandırılamayacağını anlayışla karşılamanızı rica ederiz.