Vize Randevu ve Vize Başvuru İşlemleri

BAŞVURU SÜRECİ

Başvuru yapabilmek için randevu almanız ve randevu aldığınız tarihte evraklarınızın eksiksiz teslim edilmesi gerekmektedir.
Randevunuz oluşturulmadan başvurunuzu gerçekleştiremezsiniz. Randevu için E-Randevu formunu doldurabilir yada Çağrı Merkezimizi mesai saatleri arasında arayarak randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Vize başvuruları Konsolosluk tarafından yetkilendirilen aracı kurum vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir.
Her başvuru sahibinin evrak listesi farklılık gösterebilir. Evraklarınızda eksiklik olması durumunda başvurunuzu tamamlayamazsınız. Bu sebeple başvurunuz öncesinde durumunuza uygun evrak listesini çağrı merkezini arayarak talep edebilirsiniz.

Yapacağınız başvurular Konsolosluk yoğunluğuna göre 5-15 iş gününde sonuçlanmaktadır. Bu süre ticari vize başvurularında ortalama 2-10 gün olarak öngörülmektedir.

0-12 Yaş aralığında bulunan başvuru sahiplerinin parmak izi zorunluluğu yoktur.
Son 5 yıl içerisinde alınan bir Schengen Vizesi varsa kişinin başvuruda bizzat bulunmasına gerek yoktur.
Başvuru sahipleri başvuru sonuçlarını Pasaport teslimatı gerçekleştikten sonra öğrenebilir. Başvuru sahibi pasaport teslim alınmadan başvuru sonucunu öğrenemez.

Yeşil Pasaport sahipleri 90 günü geçmeyen seyahatlerini vize almadan gerçekleştirebilir.
Başvuru sahipleri birden fazla Schengen Ülkesine seyahat gerçekleştirecekse en uzun kalınacak ülkeye göre başvurularını gerçekleştirmelidir.
Seyahat Sağlık Sigortaları başvuru detaylarınıza uygun şekilde yapılmalıdır. Başvuru sahipleri Seyahat Sağlık Sigortasını randevu gününde yaptırabilmektedir.