Vize Randevu ve Vize Başvuru İşlemleri

BİYOMETRİ İŞLEMLERİ

BIYOMETRI İŞLEMLERI

02 Kasım'da yürürlüğe giren Vize Bilgisi Sistemi (VIS) Türkiye'de de başlatıldı. VIS ilk kez Ekim 2011'de Kuzey Afrika'da başlatıldı ve dünya çapındaki tüm AB Schengen Devletleri konsoloslukları ve elçiliklerinde aşamalı olarak konuşlandırıldı (*). VIS, vize başvuru sürecini ve sınır kontrol prosedürlerini basitleştirmeyi ve belgelerin sahte olup olmadığını ve kimlik hırsızlığını önlemeyi hedefliyor.

VIS uyarınca, tüm pasaport kategorileri için zorunlu parmak izi verilmektedir. Konsolosluk bölümleri, tüm vize başvurularından biyometrik veriler toplamaktadır. Sonuç olarak, tüm vize başvuranları, vatandaşlık durumundan bağımsız olarak, vize başvurusu yaptıkları andan itibaren Vize Başvuru Merkezi'ne gelmeleri zorunludur.

(*) [1] Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya , Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre

Aşağıdaki başvuru kategorileri, parmak izi sunma şartından muaftır (Vize Yasasının 13 (7). Maddesi):

 1. 12 yaşın altındaki çocuklar;
 2. Parmak izi vermenin fiziksel olarak mümkün olmadığı kişiler. 10'dan az parmak izi vermek mümkünse, maksimum parmak izi sayısı alınacaktır. Bununla birlikte, imkânsızlık durumunda, Madde 4 (1), (2) ve (3) uyarınca yetkili makamlar, geçici imkansızlık gerekçelerinin daha ayrıntılı bir açıklama talebinde bulunma hakkına sahiptir. Üye Devletler, kayıt yaptırmada zorluk olması durumunda, başvuranın itibarını güvence altına alan uygun usullerin yerine getirilmesini sağlayacaktır;
 3. Devlet hükümeti veya hükümet başkanları ile eşlik eden eşleri bulunan bir ulusal hükümet üyeleri ve resmi heyet üyeleri, Üye Devletlerin hükümetleri veya uluslararası kuruluşlar tarafından resmi bir amaçla davet edildiğinde;
 4. Kraliyet ailesinin diğer üst düzey üyeleri, üye Devletlerin hükümetleri tarafından veya uluslararası kuruluşlar tarafından resmi bir amaçla davet edildikleri zaman.

Temel Prosedür

Biyometri, dijital bir parmak tarayıcı ile 10 basamaklı bir parmak izi taramasını yakalayan hızlı, gizli ve müdahaleci olmayan bir işlemle toplanacak.

Biyometrik verilerini sunmadan önce parmak uçlarının herhangi bir dekorasyon formundan (örneğin kına gibi), zımbalar veya diğer işaretlerden arındırılmış olmasını sağlamalısınız; bunlar, kabul edilebilir parmak taramalarını yapma yeteneklerini etkileyebilir.

Fiziksel olarak parmak izi taraması yapamayan adayların taleplerini desteklemek için bir tıbbi sertifika sunmaları gerekecektir.

SIK SORULAN SORULAR - BİYOMETRİK KAYIT PROGRAMI

 • Visa için biyometriye kayıt nedir?

Bu kayıt, başvuru formunu gönderirken tamamlanan basit ve gizli bir prosedürdür.

 • Biyometrelerini kim sunmalıdır?

Schengen ülkelerini ziyaret eden Avrupa Ekonomik Alanı dışından gelen yabancı uyruklular

 • Uygulamamın bir parçası olarak neden biyometrik bilgilerimi vermeliyim?

Biyometri sağlanması hakiki başvuru sahiplerinin kimliklerini korumaya yardımcı olur. Bireylerin kimliklerini ve seyahat durumlarını kanıtlamaları daha kolaydır. Schengen ülkelerinin göçmen haklarını kötüye kullanımı ve kimlik dolandırıcılığına engellemeye yardımcı oluyor.

 • Bu prosedürü nereden tamamlayabilirim?

Başvurunuzu gönderdikten sonra biyometrik bilgilerinizi Vize Başvuru Merkezi'nde kayıt edebileceksiniz.

 • Biometrik bilgilerimi kaydettiğimde ne olur?

Biyometrik bilgilerinizi kaydetme, hızlı ve temiz bir işlemdir. Yüz taramasının başvurusu üzerine bize gönderilen fotoğrafı kullanıyoruz, sonra parmaklarınızı taranacak bir cam ekrana koyuyoruz - mürekkep yok. Başvuranların saygınlığını ve gizliliğini koruma gereğinin farkındayız ve gerektiğinde başvuranlar için özel düzenlemeler yapılmaktadır.

 • İşlem ne kadar sürer?

Biyometrik kayıt süreci 10 dakika kadar sürer. Verilerinizi kontrol ederken kısa süreli bekleme olabilir.

 • Başvuru sahibine özel düzenlemeler yapılmasını gerektirebilecek tıbbi veya fiziksel koşullar ne olacak?

Sizinle veya sizinle birlikte başvuruda bulunan herhangi bir yakınınız biyometrik özelliklerin kaydedilebilmesi için özel düzenlemeler yapılmasını isteyebilecek tıbbi ya da fiziksel durumunuz varsa, böyle bir durumun ayrıntılarını veren bir mektup ya da başka bir belge sunmanız gerekir. Örn: Uygun belge kanıtı, durumun ve / veya özel ihtiyaçların ayrıntılarını veren ve gerekli olabilecek tüm düzenlemeleri açıklayan, tedavi eden bir klinisyenden, örneğin General Medical Council'e kayıtlı bir doktor...

 • Biyometrimi vermeyi reddedersem ne olur?

Biyometrinizi göndermeyi reddederseniz ve AB yönetmeliklerine göre (12 yaşın altındaki, Devlet Başkanınız vb.) Herhangi bir istisna oluşturmazsanız, vize başvurunuz kabul edilmeyecektir.

 • Vizem başvurumunun bir parçası olarak biyometri mensuplarımı yurt dışına vereceğimde niye tekrar parmak izi vermeliyim?

Bu, başvuruda bulunan kişinin, yurtdışından vize başvurusunda bulunan ve sınırdan giren kişiyle aynı kişi olduğunu doğrulamaktır.

 • 12 yaşın altındaki çocuklar, vizeye başvurma merkezinde vize başvurusunda bulunmak için bizzat hazır bulunmaları gerekiyor mu?

Hayır, 12 yaşın altındaki çocukların vize başvuru merkezine başvuruda bulunmaları zorunlu değildir. Ancak, her iki ebeveynin de başvuruyu yapmak için vize başvuru merkezine gitmesi zorunludur, çünkü başvuru formunu yalnızca vize başvuru merkezinde temin etmek zorundadırlar.

 • 12-18 yaş grubu çocuklar herhangi bir yetişkin olmadan başvurabilir mi?

Hayır, 12-18 yaş grubundaki çocukların ebeveynleri tarafından veya veli başvuru merkezine başvurmaları için eşlik etmeleri gerekmektedir. Eşlik eden yetişkin, biyometrik kayıt sırasında mevcut olmalı