Vize Randevu ve Vize Başvuru İşlemleri

GEREKLİ EVRAKLAR

            EVRAK LİSTESİ

 •   Eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış Schengen Vizesi başvuru formu 
 •   Geçerli pasaport (son 10 yıl içerisinde alınmış, en az 2 sayfası boş, Schengen alanını terk etmeyi düşündüğünüz tarihten itibaren en az 90 gün daha geçerli olan) 
 •   Pasaportun resimli sayfasının ve işlenmiş tüm sayfalarının fotokopileri (eski pasaportunuz mevcut ise son 3 yıla ait Schengen vizelerinin fotokopileri, giriş-çıkış kaşeleri dahil).
 •   Nüfus Cüzdanı Fotokopisi 
 •   2 adet biyometrik fotoğraf (arka fonu beyaz, 3,5 cm x 4,5 cm boylarında, yetişkinler için son 6 ay, 12 yaş altı çocuklar için son 3 ay içerisinde ve gözlüksüz olarak çekilmiş) (sitedeki fotoğraf özellikleri kısmından ulaşabilirsiniz).
 •   Seyahat süresini kapsayan, teminat limiti en az 30.000 Euro olan ve Schengen ülkelerinde geçerli antetli kağıda basılmış, ıslak imzalı kaşeli Seyahat Sağlık Sigortasının orijinali. Seyahat sağlık sigortasında, ‘Vefat halinde cenazenin defni veya yurtdışından nakil giderleri poliçede belirtilen şekilde karşılanır’ maddesi veya bu maddenin içeriğinin genişletilmiş hali bulunmak zorundadır. 
 •   Yurda giris/çikis belgesi (e-devleten kabul edilir).
 •   Protokol yazısı(ilk defa yurt dışına çıkan başvuru sahipleri ve yine vize başvurusunda kullanacak olduğu pasaportunda hiç schengen vizesi bulunmayan başvuru sahiplerininde pasaport protokol yazısı getirmeleri istenir.)Pasaport protokol yazısı ilçe nüfus müdürlüklerinden temin edilebilir.
 •   FİYAT TUTARI görünen Gidiş/Dönüş uçak/tren/otobüs/feribot bilet rezervasyonu.Biletler mutlaka barkodlu olmalıdır.Rezervasyon numaraları veya PNR numaraları gözükmelidir.(Orijinal bilet talep edilebilir.)
 •   Turla seyahat edilecekse,turun orijinal makbuzu(tura ne kadar ödeme yapıldığını gösteren), tur programı, ulaşımın gerçekleşeceği aracın sigortası, ruhsatı, taşıt kartı,yeşil sigortası, B1/B2 belgeleri, şoförlerin ulusal ve uluslararası sürücü belgeleri ile geçerli vize fotokopileri (işlenmiş tüm sayfalarının fotokopileri), tüm yolcuların listesi, tüm otel rezervasyonları talep edilir.(Bütün tur belgeleri ıslak imzalı kaşeli olmak zorundadır.)
 •   Seyahat araba ile (şahsa ya da şirkete ait) gerçekleşecek ise: Ruhsat fotokopisi ve fotokopi üzerine ruhsat sahibinin seyahat planını açıklayan yazısı ve aracı kullanacak kişiye ait uluslar arası yeni ehliyet fotokopisi eğer ehliyet yeni değilse başvuru sahibinin beynelmilel getirmesi gerekmektedir.Aracın yeşil sigorta fotokopisi. (araç başvuru sahibine ait değilse; kişinin aracı kullanabileceğine dair noter onaylı vekaletname sunulmalıdır).
 •   Seyahat tekne ile gerçekleşecek ise: Tekne başvuru sahibine veya aile bireylerine ait ise, bağlama kütüğü ya da tonilato belgesi, teknenin geçerli sigortası, kaptana veya tekneyi kullanacak kişiye ait kaptanlık belgeleri ve vize fotokopisi. Tekne farklı bir şahsa ya da şirkete ait ise, belirtilen evraklara ek olarak tekne sahibinden davet yazısı gerekmektedir(gidiş-dönüş tarihi ve davetli kişilerin ad soyadları yazıda geçmelidir). Ayrıca tekne kiralık ise ek olarak kira sözleşmesi sunulmalıdır. 

Gerekli evraklar kişinin statüsüne ve seyahat edeceği ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Evraklarınızı hazırlamadan önce tüm işlemleri işlem sırasına göre yapmak sağlıklı bir başvuru için önemlidir. Her başvuru sahibinin durumu ve başvuru türüne göre evrak listesi farklılık gösterebilir. Listeler başvuru sahiplerinin durumlarına , seyahatlerine göre değişkenlik göstermektedir. Başvurunuza ve durumunuza uygun güncel evrak listesini Çağrı Merkezini arayarak öğrenebilirsiniz. Randevu tarihinizde evraklarınızı eksiksiz olarak teslim etmeniz gerektiğini lütfen unutmayınız.