Vize Randevu ve Vize Başvuru İşlemleri

KÜLTÜREL VİZE

KÜLTÜREL VİZE

Kültürel vize en genel ifade ile bir ülkeyi tamamiyle turistik amaçlar ile ziyaret etmek isteyen yabancı ülke yurttaşlarına verilen kısa müddetli ziyaret vizesidir. Diğer vize çeşitlerinde olduğu gibi Kültürel vizeyi almak için de yabancı ülke yurttaşlarının yerine getirmesi şart olan bir dizi koşullar bulunmaktadır. Kültürel vizeyi aldığınız taktirde mevzubahis ülkeye belirlenen müddette dilediğiniz gibi gidip gezme hakkına sahip olursunuz. Kültürel vize yalnızca turistik emellerle kullanılmaz Beynelmilel spor faaliyetlerine izleyici olarak katılabilmek içi de kültürel vize almanız gerekmektedir.

Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi için ihtiyaç duyulan olan evrak listesi aşağıda bulunmaktadır:

– Davetiye – Kontrat (Etkinliği örgütlü eden kişi veyahut müessese tarafından, etkinlik konusunda; adres bilgileri, etkinlik tarihi, etkinliği tertip ede kişi veyahut müessese isimi, etkinlik türü, müracaat sahibinin isimi ve görev bilgisi gibi bilgileri içermelidir.)

– Erişim ve de konaklama organizasyon şirketi tarafından sağlanacaksa, onlara ait bilgilerin bulunduğu belgeler.

– Yolcu edecek kişiye ait pasaport (Almanya için pasaport müddeti yolcu sonrası en az 3 ay geçerli)

– 2 adet biyometrik vesikalık resim (3,5 x 4,5 santimetre ebatlarında, yakın bir tarihte çekilmiş, beyaz fon arkalı)

– Önlü arkalı kimlik fotokopisi ile beraber tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgilerini de içeren, ayrı olarak aktüel)

– Bankalara ait hesap bilgisi özeti (son 3 aya ait, en az 4000 TL bakiyesi bulunan, kaşe, imza ve banka imza sirküleri

– Gelir dokümanlarının tümü (varsa kira sözleşmesi, hane sahibi ise eve ait tapu, varsa araç ruhsatı fotokopileri)

Tahsis edilmesi gereken ek bilgi ve evraklar:

Ek evraklar çeşitli meslek gruplarına göre farklılıklar gösterebilmektedir. Kimi meslek grupları için gerekli olan ek evraklar aşağıda bulunmaktadır.

Memurlar için; Ülke dışı Müsaade Dokümanı, Bağkur / SOSYAL GÜVENLİK KURUMU hizmet dökümü dokümanı, SOSYAL GÜVENLİK KURUMU işe giriş kayıt bildirgesi, noter onaylı iş sözleşmesi

Şirket ve işletme sahipleri için; Aktüel şirket üzerine kayıtlı evraklar (özgün senelik faaliyet vesikası. Sicil gazete, Şirket veyahut işletmeye ait vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)

Rençperler için; Türkiye Ziraat odasından onaylı rençperlik vesikası

Emekliler için; Emekli aylık kartı

Talebeler için; Talebe olduğunu belgeleyen, aktüel tarihli özgün talebe vesikası

Gitmek istediğiniz ülke şayet vize istiyorsa o ülkeye resmi yollar ile vizesiz girmenin her hangi bir yolu yoktur. Yabancı yurttaşlardan vize isteyen bir ülkeye vizesiz giriş yaptığınız taktirde kaçak yurttaş muamelesi görürsünüz ki bu ülkeler nezdinde bir suçtur. Her ülkeye vize almak o kadar da kolay bir iş değildir. Hem de bu vaziyet çoğu kez bir eziyete dönüşmektedir. Vize eziyetine ile Türkiye vatandaşları sık sık karşı karşıya kalmaktadır. Bilhassa son senelerde Türkiye’nin komşuları arasında yer alan Rusya, Ukrayna, Gürcistan gibi kimi ülkeler Türk vatandaşları için vize uygulamalarını kaldırsalar da oldukça sık seyahat ettiğimiz, hem de çoğumuzun bir yakınının, bir akrabasının ikamet ettiği, Almanya, İtalya, Fransa, İngiltere, İsveç, Hollanda gibi Avrupa Birliği azası ülkeler Türkiye yurttaşları için hala vize uygulamaya devam ediyor. Ve bu vize uygulamasına daha uzun yıllar devam edilecek gibi duruyor. Üstelik sadece Avrupa Birliği aza ülkelerine mahsus Schengen vizesini, diğer ülke vizelerini aldığınız gibi hudut kapılarından alamıyorsunuz. Schengen vizesini alabilmek için haftalar öncesinden vize isteyebilmek için buluşma almanız ve aktüel pasaport ile beraber sizden istenilen daha bir araba dolusu vesikayı de temin faktörüz ve ayrı olarak vize müracaatınızın sonuçlanması için önü açık bir müddet (bu süre bazen oldukça uzun olabilir) beklemeniz gerekiyor.