Vize Randevu ve Vize Başvuru İşlemleri

Slovenya Vize Başvuru İşlemleri

Slovenya’ya seyahat etmeyi amaçlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de yaşayan üçüncü ülke vatandaşı olan yabancı uyruklu kişiler Slovenya’ya vize rejimine dahildirler. Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus Pasaport/Bordo Pasaport sahipleri Slovenya Schengen vizesi alarak ülkeye giriş yapabilirler. T.C. Hususi/Yeşil Pasaport, Hizmet/Gri Pasaport ve Diplomatik/Siyah pasaport sahipleri ülkeler arası anlaşmalar dahilinde 180 günlük süre zarfında 90 gün süre ile Slovenya vize uygulamasından muaftırlar.

Slovenya vize işlemlerinde vize başvuru sonucuna, vizenin kapsadığı tarih aralığına ve giriş sayısına karar veren tek Slovenya Konsolosluğudur. Bununla birlikte Slovenya vize başvuruları doğrudan Slovenya Diplomatik Misyonlarına ve Slovenya Konsolosluğuna yapılmamakta olup, başvurular akredite vize merkezleri ve yetkili acentalar aracılığı ile kabul edilmektedir. Başvurular sırasında gerekli evraklar ibraz edilmekte olup, biyometrik veri alımı da yapılmaktadır. Slovenya vize başvuruları randevu alınarak gerçekleştirilmektedir.

Slovenya Schengen bölgesi kapsamındaki 26 Schengen ülkesinden biridir. Slovenya Schengen vizesi vize sahibine, vize süresince Schengen ülkeleri olan Avusturya, Macaristan, Belçika, Litvanya, İspanya, Portekiz, Finlandiya, Hollanda, İtalya, Yunanistan, Estonya, İsveç, Letonya, , Malta, Polonya, Slovakya, Liechtenstein, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Lüksemburg, İzlanda, Norveç, İsviçre ve Almanya sınırları için serbest dolaşım ve seyahat hakkı tanımaktadır. Slovenya vizesi tek (single) girişli veya çok (multi) girişli olarak belli bir tarih aralığını kapsayacak şekilde verilmektedir. Tek girişli vizesi sahipleri Schengen bölgesine tek giriş hakkına sahip olup vize bitiminde veya bitiminden önce Schengen bölgesinden ayrıldıktan sonra kalış süreleri uzun olsa da yeniden giriş yapamazlar. Çok girişli vize sahipleri ise kalış süresine bağlı olarak Schengen alanına birden fazla giriş yapabilirler.