Vize Randevu ve Vize Başvuru İşlemleri

VFS GLOBAL

VFS Global; Fransa, Yunanistan, Bulgaristan, İspanya, Hollanda, Polonya, Malta, Dubai ve tüm shengen ülkelerine online vize başvurusu randevu işlemleri yapmaktadır. VSF Global konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu kurumdur.

Randevu alınmadan vize işlemleriniz başlatılmaz. Randevu almak için online randevu formu doldurabilir veya çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.Bu aşamadan sonra ise gerekli evraklar dahilinde hemen vize ve pasaport işlemlerine başlayabilir ve sorunsuz şekilde belgelerinizi teslim alabilirsiniz.

 

VFS Global Vize İşlemlerinde Önemli Noktalar:

Vize almanın eskisi kadar zor olmadığı bir çağda Türkiye vatandaşı olarak belli şart ve amaçlara uygun şekilde herkes vize alabilmektedir. Ayrıca aşağıdakilere dikkat ettiğiniz sürece herhangi bir sorun yaşamayacağınıza da emin olabilirsiniz:

  • Lütfen işlemler sırasında gerekli evrakların tamamını bulundurmaya ya da temin etmeye özen gösterin. Çünkü eksik tek bir evrakın dahi vizenizin onaylanmamasına neden olacağını unutmayın.
  • Ayrıca sigorta maliyetlerinin gidilecek lokasyon ve yaş gibi faktörlere göre değişebileceğini de mutlaka aklınızda tutun.
  • Son olarak da VFS Global üzerinden de yapabileceğiniz tüm başvuruların sonuç süreçlerinin birbirinden farklı olduğunu bilin. Ancak yine de ortalama bir sayı ile burada 15 iş günü gibi rakamların oluşabileceğini de mutlaka hatırlayın ve planlarınızı da başvurularınızı da buna göre ayarlamaya çalışın.

C Tipi, D Tipi Vize Nedir?

C tipi (kısa süreli) vize işlemleri ilgili ülkeler için yine VFS Global tarafından sağlanmaktadır. VFS Global yalnızca şahsi başvuru kabul etmektedir. Yalnız 12 yaş altı çocuklar için bu durum geçerli değildir. (Evrakları aile bireylerinden veya acenteler aracılığıyla teslimi gerçekleştirilebilir)

D tipi(uzun süreli) ulusal vize için yine randevu alma zorunluluğu bulunmaktadır. VFS Global kurumunda randevu alınmadan işlem başlatılamaz. D tipi ulusal vize konsolosluklar veya elçilikler tarafından sağlanmaktadır. D tipi ulusal vizenin evrak listeleri ve yurtdışında kalım süresi C tipi Schengen Vizeden farklıdır. Süresiz oturum hakkına sahip olursunuz. Başlıca D tipi vize türleri şunlardır; aile birleşimi, uzun süreli eğitim vizesi, çalışma vizesi ve oturum müsadesidir. Yani başvurunuzu konsolosluk veya elçilikler aracılığıyla sağlarsınız. VFS Global’de şahsen başvuru zorunluluğu bulunmaktadır. Parmak izi ve evrak teslim işlemi, konsolosluklar tarafından randevu gününüzde sağlanır. Evraklarınızı teslim ettikten sonra Ulusal Vize sonuçlanma süresi evrak tesliminden itibaren 1 aylık süreyi kapsar. Randevunuzu 90 gün öncesinde almanız sizin işleminizi kolaylaştıracaktır.

VFS Global Schengen Vizesi için başvuru yapılması gereken bir kurumdur. Başlıca Schengen ülkeri; Belçika, Avusturya, Çekya (eski adıyla Çek Cumhuriyeti), Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, Lihtenştayn.VFS Global Schengen Vizesi başvurunuzu başlatmak için VFS Randevu formunu doldurmanız yeterli olacaktır. VFS Randevu için e – Randevu formumuzu doldurabilir veya çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

VFS Global’de parmak iziniz randevu gününüzde başvuru ofisinde sağlanmaktadır. Aynı gün evraklarınızı teslim edebilir ve parmak izinizi bırakabilirsiniz.

Vizeniz sonuçlandıktan sonra isteğe bağlı olarak kargo yolu ile pasaportunuz adresinize kargolanır.

VFS Global Vize işlemlerinizi başlatmak için online randevu formumuzu doldurabilirsiniz.

Schengen Nedir?

Schengen Bölgesine üye ülkeler tarafından elde edilen Schengen vizesi, sahibine, geçerliliği ve zaman dilimi süresince, Avrupa Birliği Schengen üyeleri ve aynı zamanda EFTA Schengen üyelerine ait tüm Schengen Bölgesi dahilinde serbest dolaşım sağlar.

VFS Schengen Vizesi ile diğer Schengen bölgelerindeki ülkelere de giriş hakkı alabilirsiniz.

Belçika, Avusturya, Çekya (eski adıyla Çek Cumhuriyeti), Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, Lihtenştayn.

Parmak İzi Vermek Zorunlu mudur? (EURODAC nedir?)

Avrupa Parmak İzi Tanıma Sisteminin (EURODAC) görevi, Schengen ve AB bölgesi üzerinden yasalara uygun seyahati desteklemek, ciddi suç ve terörle ve aynı zamanda usulsüz sınır geçişleriyle savaşmak amacıyla parmak izleri veri kümelerini kullanıp karşılaştırarak AB bölgesi dahilinde iltica başvurusu sürecini ve sınırı geçenleri denetlemektir. 2014 Eylül ayından sonra yurtdışına çıkmış kişiler için parmak izi verme zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu tarihten önce yurtdışına çıkan ve ya çıkmamış kişiler parmak izlerini randevu gününde evrak teslimi esnasında verme zorunlulukları bulunmaktadır. Bundan dolayı evrakları bir başkası tarafından teslim edilemez. Şahsen başvuruda bulunmak zorundadır. Çocuklar için bu durum geçerli değildir. 12 yaş altı çocuklardan parmak izi alınmadığı için evraklarını bir başkası teslim edebilir.

Vize Başvuru Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Başvuru formunda meydana gelebilecek en ufak bir hata, sizin olumsuz değerlendirilmenize neden olabilir.

Seyahat sağlık sigortası 30.000 euro teminatlı olmalıdır. Seyahat sağlık sigortası başlama ve bitiş tarihleri önem teşkil etmektedir.

Uçak ve otel rezervasyonlarınız farklılık gösterir ise bu durumda sizin olumsuz değerlendirilmenize neden olabilir. Tam ve eksiksiz doldurulmuş evrak listeleri, sizin statünüze ve gideceğiniz ülkeye göre hazırlanmış olmalıdır. İnternet üzerinden araştırma yapan kimseler eksik ve hatalı evraklarla işlem sağlayabilir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Randevu alındıktan sonra VFS Global Vize işlemleri için süreç başlatabilirsiniz.VFS Global Vize işlemleri randevusuz yapılmamaktadır. Konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu VFS Global Vize işlemlerinde evrakların doğruluğuna dikkat etmektedir. Evrakları doğru olmayan kişiler olumsuz değerlendirilmektedir. Konsolosluk işlemleri içinde randevusuz işlem yapılmamaktadır. VFS Global Vize işlemleri ve konsolosluk işlemleri benzerlik göstermektedir. VFS Global Vize işlemleri ve konsolosluk işlemleri arasında tek bir farklı nokta vardır. Ulusal işlemler konsolosluktan yapılırken C tipi işlemler VFS Global Vize işlemlerinden sağlanmaktadır.

VFS Global Schengen ülkeleri için işlem sağlayan yetkili kurumdur. VFS Global Schengen ülkeleri 2018 itibari ile ;Belçika, Avusturya, Çekya (eski adıyla Çek Cumhuriyeti), Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, Lihtenştayn . VFS Global Schengen işlemleri için randevu alma mecburiyeti vardır. VFS Global Schengen işlemlerinde randevusuz işlem sağlamanız mümkün değildir. Zaman kaybı yaşamamak ve VFS Global Schengen işlemlerinizi zamanında tamamlayabilmeniz için mutlaka 90 gün öncesinde randevunuz alınız. VFS Global Schengen işlemlerinizi hızlı ve kolay sağlayabilmek için online randevu formu doldurabilir ya da çağrı merkezimizi arayabilirsiniz. VFS Global Schengen işlemlerine anasayfadaki kurumlar bölümünden ulaşabilirsiniz.

 

Dünya genelinde diplomatik bir görev sahibi olan VFS Evrensel beynelmilel çapta en büyük outsourcing firmasıdır. Dünyada 124 ülkede 2151 tane bürosu ile teknoloji servisi hizmeti vermektedir. 2001 seneninde heyetmiş Vfs Evrensel firması 120 milyondan fazla uygulama yapmış olup vize işlemleri konusunda aracı müessese olarak çalışmıştır. Aracı müessese olarak çalışmasının yanı sıra kurye hizmetleri, VIP servisi gibi ekstra hizmetlerle müşterilerinin vize ve pasaport işlemlerini çok hızlı bir şekilde sonuçlandırmaya çalışan bir firmadır.

Fransa, Kanada, İtalya, Yunanistan, Danimarka , Hollanda gibi ülkelere kolayca vize almanıza aracılık eden VFS Küresel’in, Ankara’da, İstanbul’da Harbiye ve Altunizade kazalarında, İzmir’de, Edirne’de, Bursa’da, Bodrum’da, Antalya’da ve Gaziantep’te büroları bulunmaktadır. Schengen vizesiyle İsviçre, Avusturya, İsveç, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Slovenya, Danimarka, Portekiz, Estonya, Polonya, Finlandiya, Norveç, Fransa, Hollanda, Malta, Yunanistan, Lüksemburg, Macaristan, Litvanya, İzlanda, Letonya, İzlanda, İtalya ülkelerine vize alabilmenizi sağlamaktadır. Vize müracaatı Schengen vizesi almak için müracaat yaptığınızda en fazla kalacağınız ülkeye başvuru yapmanız gerekmektedir. Şayet her ülkede eşit müddette kalacaksanız öncelikle giriş yapacağınız ülkeye vize başvurusu yapmanız gerekmektedir. İnternet üzerinden buluşma alarak VFS Evrensel’dan vize başvurusu yapabilir ve kolayca vizenizi alabilirsiniz.

Schengen ülkeleri ve Dubai,Kanada,Avustralya gibi ülkeler almış olduğu kararlar ile bu ülkeler ve bir hayli ülkenin vize başvurularını ülkelerinin konsolosluğu yerine Vfs Evrensel isimli fahri konsolosluktan kabul edilmesine ve işlemlerin buradan yürümesine karar vermiştir. Sistemden ilk olarak  randevu almak sonrasında evrak teslimi yapmak gerekmektedir. Firmamız bu mertebede evraklarınızın bitirmesi ve randevu sistemine kaydınız gibi başvurunuzun kilit noktalarında devreye girerek pozitif başvurular yapmanızı sağlamaktadır. Yapılması şart olan ilk şey işlemlerinizin başlaması için bizi aramak ve alakalı müşteri temsilcisinden alakalı ülke için ikamet ayrımına bağlı olarak bağlı bulunulan başvuru merkezinden( Fahri konsolosluktan ) randevu almaktır. Randevusuz başvuru yapılamaz. Randevu oluşturulduktan sonra ikinci asama evrak hazırlama mertebesidir. Kişilere ve gidilecek ülkeye ve kişinin çalışma vaziyetine göre hazırlanması gereken evrakların listesi değişmektedir. En ehemmiyetli mertebenin bu olmasının nedeni en ufak bir evrak eksikliğinde veya isteyen şekilde gelmesi vaziyetinde direk red alınması ve evrakları yine toparlayarak yeni bir başvuru yapılması gerekmektedir. Böyle bir vaziyetle karşılaşılmaması için alakalı müşteri temsilcisi tarafından mevcut çalışma vaziyetinize göre ihtiyaç duyulan evrak listesi tarafınıza iletilir. Başvurunuzdan üç gün önce evraklarınızla alakalı kontrol sağlanır. Evrak kontrolünden eksik, yetersiz bilgi, vesika yoksa evrak teslim evresine geçilir. Evrak tesliminden sonra legal süreç 5-15 iş günüdür. Vize müracaat neticeniz çıktıktan sonra müşteri temsilciniz erişip size bilgi verecektir.

Vfs küresel bir hayli ülkenin 90 günden kısa sureli (short time) ve   uzun müddetli(long time) çalışma vizesi, talebe vizesi, geri dönüş vizesi , aile birleşimi.. müracaatlarını gerçekleştirmektedir. Bir hayli Avrupa ülkesinin vize müracaatlarını her bir ülkenin konsolosluğu yerine Vfs küresel isimli fahri  konsolosluk tarafınca kabul edilmesine ve işlemlerin bu firma tarafından yürümesine karar vermiştir.